Duyarlı Web Tasarımı Nedir? Artık web sitelerini çeşitli cihazlardan (bilgisayarlar, akıllı telefonlar vb.) görüntüleyebildiğinize göre, ihtiyacınız olan şey responsive web tasarımıdır .

Duyarlı Web Tasarımı nasıl olmalı?

Duyarlı web tasarımı , web sitenizin her boyutta ekranda okunmasını ve kullanılmasını kolaylaştırmak için ihtiyacınız olan şeydir.
Her cihaz için tek bir HTML (web sitesinde yayınlanacak bilgiler) olarak teslim edilir ve CSS (bilginin boyutu ve konumu gibi gösterimin tanımı) hazırlanır ve ekran değiştirilir.

İçeriklerin hepsi aynı, ancak gösterilme biçimleri farklı. Peki duyarlı web tasarımının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Duyarlı Web Tasarımı Nedir? Yönetimi kolay web içeriği

Yalnızca bir HTML olduğu için, web sitesinde yayınlanan bilgileri değiştirdiğinizde veya güncellediğinizde bunu yalnızca bir kez yapmanız gerekir.
Her cihaz için HTML’niz varsa, sahip olduğunuz kadar çok HTML’yi düzeltmeniz ve güncellemeniz gerekir.

Duyarlı web sitesini paylaşmak kolay

Yalnızca bir URL olduğu için siteyi ziyaret eden kullanıcılarla paylaşmak kolaydır. Akıllı telefonlar için bir mobil siteniz ve PC’ler için bir PC siteniz varsa, göstermek istediğiniz kullanıcının cihazına göre farklı URL’ler göndermeniz gerekir.

Duyarlı Web Tasarımı Nedir

Duyarlı Web Tasarımı Nedir

Arama motorlarının en üstünde görüntülenmesi kolay

Akıllı telefon uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarının en üstünde görünmesini kolaylaştıran ” Mobil Dostu ” ve akıllı telefon sayfalarının sıralamada belirleyici faktör olduğu ” Mobil Öncelikli İndeks ” ile uyumludur .

Akıllı telefonda görüntülenmesi zaman alıyor

Yalnızca bir HTML olduğundan, kişisel bir bilgisayarla aynı veriler bir akıllı telefona okunabilir.
Bu nedenle akıllı telefonda görüntülenmeyen veriler de okunur ve ekranın tamamlanması zaman alır. Google’ın PageSpeed ​​Insights
ile ne kadar süreceğini ölçebilirsiniz .

Web Tasarım kısıtlamaları

Yalnızca bir HTML olduğundan, akıllı telefon ve bilgisayardaki içeriklerin sırasını değiştirmek gibi görünümü büyük ölçüde değiştirmek mümkün değildir.

Duyarlı Web Tasarımı Nasıl Yapılır?
Duyarlı düzen (duyarlı tasarım)

Duyarlı düzen (duyarlı tasarım) , bir kesme noktasında (CSS’nin değiştiği ekran genişliğinin sayısal değeri) değişen bir düzendir .
Örneğin, “770px ~ 959px bu düzende” belirtin.
Bilgisayarınızdaki pencere boyutunu küçültürseniz, düzen değişecektir. Esnek bir düzen , içeriğin maksimum ve minimum genişliklerini belirten sıvı bir düzendir.
Ekran genişliği maksimum genişlikten daha büyükse, bir kenar boşluğu oluşturulur.