Herkesin anlayabileceği web tasarım; öncelikle web üzerinde görüntülenen ana sayfanın görünümünün (tasarımının) oluşturulması anlamına gelir.

Diğer medyaların tasarımı gibi, ana sayfanın yerleşiminden renk seçimine, fotoğrafların işlenmesinden harflerin tasarımına kadar üretimin hemen hemen tamamında yer almaktadır.

Herkesin anlayabileceği Web site tasarımının Grafik tasarımdan farkı

Ayrıca, genellikle web tasarımcılarıyla karşılaştırılan grafik tasarımcılar arasındaki farklara da bakalım.

Grafik tasarım, daha önce yazdığım gibi, broşürler tasarımları yapılırken, web tasarımı, ana sayfalar gibi web ortamlarını tasarlar.

Bir ana sayfa tasarlarken, bir tarayıcı (web sayfalarını görüntüleme yazılımı), kullanıcı eylemleri, animasyonlar vb. tarafından yapılan değişikliklerin farkında olmak gerekir, ancak grafik tasarımda bu yoktur.

Ve en büyük fark, kodlamanın olup olmamasıdır. Ana sayfa üretimi tasarımın sonu değildir. Tasarımı hayata geçirmek için çalışmak ve kodlamak gerekiyor.  Bu nedenle kodlama bilinciyle tasarım yapmak gerekir.

UI / UX tasarımından farkı

Son yıllarda UI ve UX bilgisi web tasarımında vazgeçilmez hale geldi . UI (kullanıcı arayüzü) , bir kullanıcı bilgi girdiğinde veya bir hizmeti kullandığında iletişim noktasını ifade eder ve UX (kullanıcı deneyimi) , bir kullanıcının bir hizmetten aldığı heyecan ve zevki ifade eder.

Bu UI/UX konseptini vurgulayan web tasarımına “UI/UX tasarımı” denir. Genellikle E TİCARET sitelerinde kullanılır.

Bunun nedeni, UX’in bir ürünün satın alınmasından ürünün teslimine kadar geçen süre, sorulara yanıt verme kalitesi, ürün ve hizmetlerin kalitesi vb. olması ve bu deneyimi elde etmek için temas noktasının UI olmasıdır.

Başka bir deyişle, “UI/UX tasarımı”, web tasarımının geniş kategorisi içinde “kullanım kolaylığını” vurgulayan bir kategoridir.

 

Herkesin anlayabileceği Duyarlı Web Tasarım ne anlama gelir?

Web tasarımında temel bilgi olan responsive tasarım hakkında da bilgi vereceğim.

Duyarlı web tasarımı, PC’ler, tabletler ve akıllı telefonlar gibi birden çok ekran boyutuna dayalı olarak ana sayfanın düzenini ve tasarımını esnek bir şekilde ayarlamaktır .

Çoğu modern web sitesi duyarlı web tasarımına sahiptir.

Bunu anlamadan tasarım yaparsanız , kodlama yaparken “Bu akıllı telefon ekranında iyi görüntülenemiyor” gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Artık iphone, ipad ve Android gibi çeşitli cihazlar mevcut olduğuna göre, duyarlı web tasarımının mekanizmasını anlamak gerekiyor.

Duyarlı web tasarımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız , geçmişte bir blog yazdım , o yüzden lütfen bir göz atın.

Web site tasarım uzmanının görevleri

Herkesin anlayabileceği eksiksiz bir web site tasarım kılavuzu web sitesi üretimi genellikle “işitme”, “planlama”, “kompozisyon”, “çekim / röportaj”, “yazma”, “tasarım”, “kodlama”, “yayın” ve “işlem analizi” akışında ilerler .

İlk olarak müşteri ile bir toplantı yapacağız, web sitesi oluşturmadaki sorunları ve hedefleri tartışacağız ve kompozisyon ve planlamayı sağlamlaştırdıktan sonra nihayet tasarım konusunu ele alacağız.

Tasarıma bağlı olarak, HTML ve CSS gibi biçimlendirme dillerinde başlık eklemek, bağlantılar ayarlamak ve karakterleri kalınlaştırmak için ” kodlama ” işlemleri dahil konular hakkında bilgi alışverişi yapacağız .

Kodlama tamamlandığında doğrulama tekrarlanır ve yayında herhangi bir sorun yoksa site nihayet yayınlanır. Ancak, web sitesi yayınlandıktan sonra bitmez.

Sitenin amacına ulaşmak için işlemi ve analizi tekrarlayacağız . Tazelememiz gerektiğine karar verirsek, değiştirebiliriz.

 

Web site tasarım için gerekli yazılımlar

Web tasarım çalışması, fotoğraf işleme, düzen, karakter seti ve animasyon gibi çok çeşitli şeyleri göz önünde bulundurarak tasarım yapmaktır.

Gerekli yazılım, kişiye ve günün iş içeriğine bağlıdır. Ancak, kesinlikle ele almanız gereken bir yazılım var. Bu, Adobe’nin PhotoShop ve Illustrator, Corel Draw vs.

Bu üçü karakter ve logo tasarlamak, fotoğraf işlemek ve afiş oluşturmak için kullanışlıdır, bu nedenle işlevsel olarak vazgeçilmezdirler ve tasarım endüstrisinde temsili araçlar oldukları için müşterilerle dosya aktarımı için de kullanılırlar.

Web tasarımı üzerinde çalışmak tasarımlar yapabilmek için bu programlara hakim olmak gerekir fakat bu işin sadece görsel kısmına aittir.

kodlama çalışmak

Gerçek kod yazarken programlama öğrenmenizi sağlayan çevrimiçi bir hizmet. HTML’den JavaScript’e kadar web sitenizin ihtiyaç duyduğu tüm dilleri öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bir oyun gibi öğrenebilirsiniz çünkü devam etmek kolaydır. Bununla birlikte, becerinin elde edilmesinin kolay olması iyi bir şeydir. En çok önerilen akış, Progate’te temel kodlama bilgilerini öğrenmek ve asıl siteyi kodlamaktır.

Kurumsal karakteri ifade eden bir tasarım

Basit ve kullanımı kolay. Bilgiler organize edilmiştir ve görülmesi kolaydır. Bu iki noktayı ortadan kaldırmak ve web sitesini daha kaliteli hale getirmek için web sitesi operatörünün “benzerliğini” takip etmek gerekir.

Başka bir deyişle, tasarımın, şirketin benzerliğini, ürününü  ve markanın “benzerliğini yansıtması önemlidir. Tasarım ne kadar iyi olursa olsun, uyumsuzsa iyi bir site denilemez.

Web endüstrisi trendlerinde Herkesin anlayabileceği web tasarımlar

Ancak, Web endüstrisinin genel eğilimine bakıldığında, akıllı telefonların yaygınlaşması, İnternet’te gezinme ve arama sayısını ve ayrıca E Ticaret sitelerinde vb. ürünlerin satın alınmasını artırdı.

Bu nedenle tasarımcıları dahil ettik. web endüstrisi bu süreçte çok daha önemli rol oynayacaktır.

Yani yakın bir gelecekte “Bütün tasarımcılara ihtiyacım yok!” diyerek atılmamız pek olası değil. Aksine, AI, AR ve VR gibi yeni teknolojiler web tasarımı ile uyumludur.

Bu nedenle artık onlara ihtiyacı olmayan belirli sayıda insan varken, güçlü tasarımcıların değerinin artmaya devam edeceğini düşünüyorum.