Web Site Tasarımı konusunu inceleyeceğimiz bu içeriğimizde aynı zamanda Tasarım Nasıl Yapılır ve Ücretsiz Şekilde Nasıl Mâl Edilir gibi sorulara da yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikli olarak bir projeye başlamadan önce kendimize sormamız gereken şey; ‘’Hedef kitlem kim?’’,‘’Bu siteyi kim/kimler için tasarlıyorum?’’, ‘’Beklentileri Nedir?’’ gibi sorulara cevap vermemiz gerekiyor.

Dijitalleşen dünyamızda artık her başarılı işletmeye, kuruma, kişiye bir web sitesi düşmektedir.

Bu ister bir e-ticaret kanalı olsun ister kurumsal bir şirket olsun isterse de satış gücü yüksek bir marka olsun amaca ulaşmak için mutlak şekilde bir web sitesine ihtiyaç duyar.

Web Tasarımı; bir markaya, işe, işverene yol çizmek demektir. Çünkü amacımız; müşterilerimizi kendi potansiyel pazarı içindeki alıcısına doğru şekilde ulaştırmaktır. Peki bu alıcılara ulaşmak için nasıl bir yol izlemeliyiz? Cevabı yazımızın devamında.

Web tasarımı Hangi amaca hizmet etmelidir?

Tasarlayacağınız site bir şirket sayfası mı bir e-ticaret oluşumu mu veya ticari bir ürüne ait tanıtım sayfası mı bilmek gerekir. Bunun devamında sayfanın amacına uygun akış ve dizgi çalışması yapmalısınız.

Web site tasarlamada basit en zordur!

Renkler, yazı fontları karışık olmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların sitede kalma süresi (dwell time) görsel çekicilik ve sayfanın estetiğine bağlı olmak koşuluyla değişkenlik göstermiştir.

Renk kullanımı görsel kimlikle uyumlu olmalıdır. Örneğin; e-ticaret sitesinde ürünlere dikkat çekmek istenileceği için arka planı estetik, göz yormayan çiğlikte bir renkile desteklemelisiniz.

Kullanıcı dostu site yapmayı öğrendiniz mi?

Peki nedir bu kullanıcı dostu site? En önemli erişilebilirlik sorunlarından biri; yazı tipi boyutudur. Sayfadaki içeriklerde gövde ve başlık yazı tipi boyutu ayarlanmalıdır.

Birinci başlıklar gövde metinden %30 ikinci başlıklar ise gövde metinden %25 büyük olmalıdır. Tabii ki bir de bu web sayfasındaki yerleşimlerin farklı ekran ve cihazlarda uyumlanabilmesini sağlamanız gerekiyor.

Web Site Nasıl Yapılır?

Web site tasarımı yaparken basılı medya araçlarına göre daha özgürsünüzdür. Bir web sayfası iki temel yapı üzerine konumlanır;

 1. Sadece yapı olarak kullandığımız ve bir web sayfasının iskeleti dediğimiz ilk şey html kavramıdır. Html ile web sitesi üstünde kullanılan resim, video, yazı gibi içerikleri yerleştirerek onların konumlanmasını sağlarsınız.
 2. İkinci temel yapı ise bu iskeleti güzelleştirip estetikleştirmenize yarayan CSS’dir. CSS ile sayfa düzeni, kenar boşluklarının yazıya göre yüzdelikleri belirlenerek farklı cihaz ve ekranlara otomatik uyarlanmasını sağlamış olursunuz.

 

Özetle; html ile kod yazarsınız, CSS ile görüntüyü güzelleştirirsiniz, JavaScript ve Php ile de sayfanıza hareket katıp onu dinamikleştirirsiniz.

Bir web tasarımcısının html ve css bilmeli ki tasarlanan iş gerçeğe dönüştürebilsin, kod ve değişkenler CMS sistemlerde tam anlamı ile gerek duyulmuyor.

 

Peki En İyi Web Tasarım Siteleri Nasıl Olmalıdır?

 • Tasarımda sayfanın görsel olarak nasıl göründüğü önemli olmakla birlikte kullanıcılara sağlanan hizmetlerin de o sayfa tasarımı içinde akıcı ve kolayca ulaşabilir olması önemlidir.
 • Kenar boşlukları, sayfa genişlikleri, girinti gibi şeyler tasarımda okunabilirliğe yardımcıdır. Kısa, öz, anlaşılabilir metinlerin varlığı tasarımı bir – sıfır öne çıkarır.
 • Amaca uygun yeterli sayıda görseller kullanılmalıdır.
 • Sitede stock görsel fotoğraflarından mümkün mertebe uzak durulması gerekir. Yapılan araştırmalara göre müşterilerin büyük bir kısmı stock görselleri güvensiz buluyor.
 • Bunun yerine gerçek görsel veya illüstrasyon kullanımı daha doğrudur.
 • Sayfa içeriği videolar ile desteklenmelidir. Burada önemli nokta; kullanıcı sayfaya girer girmez video otomatik olarak başlamamalıdır. Kullanıcının o videoyu merak edip kendi iradesiyle başlatması, videoya maruz kalmaması sayfada kalma süresini etkiler.
 • Pazarlama ve iletişim aracı olarak hazırlanan web siteleri eyleme çağrı (calltoaction) ile kullanıcılarına bir form doldurmaya, bir ürünü satın aldırmaya veya kullanıcılarını bir iletişim kanalına yönlendirmeye ikna etmesi gerekir.

2022 Fiyatları

Burada ilk önce web site tasarımı ihtiyaçlarını belirlemek şarttır. Bu ihtiyaçlar;

 1. İlk olarak bir alan adı, domain gereksiniminiz vardır. Domain, sitenize girmek isteyen kullanıcılarınızın, müşterilerinizin sizi bulacağı yerdir.
 2. Alan adını aldıktan sonra sitenizin uzantısına (.com, .net) da karar vermeniz gerekir.Yıllık domain fiyatları ortalama 150₺ civarındadır.
 3. ikinci olarak sayfanızın kesintisiz bir şekilde bu uçsuz bucaksız internet aleminde kalıcılığını sağlayacak bir hosting hizmetine ihtiyacınız olacak.
 4. Nedir bu hosting? Hemen cevaplayalım; 7/24 web sayfanızı erişime açık tutacak bir hizmet türüdür. Hosting hizmetinin fiyatlandırılması paketler halindedir ve her paketin fiyatı değişkenlik gösterir.
 5. Ortalama 15$ ile 60$ arası diyebiliriz bunun için de, Daha sonrasında da site amacına uygun ücretli ekstra temalar almanız gerekebilir ve bu maliyete ekstra yazılabilir.
 6. Son olarak da bir içerik yönetim sistemine yani CMS’ye ihtiyacınız olacak. Bu sizin sitenizde kullanacağınız içerikleri hazırlamanıza, onları yayınlayıp kategorize etmenize, menüler oluşturarak kolay gezinim sağlamanıza olanak tanıyan bir yazılım türüdür.
 7. Burada size iyi bir haber verelim. Açık kaynaklı CMS’leri indirip kullanmak tamamen ücretsizdir. Bunun için ekstra bir maliyet hesaplamasına yapmanıza gerek kalmaz.
 8. Örneğin; WordPress dünyada da en fazla kullanılan içerik yönetim yazılımlarındandır. Bunun dışında Wix, Joomla, Drupal gibi CMS’lerde size ücretsiz kullanım olanağı sağlar.

 

Web Site Fiyatları hesaplanırken birçok kriter fiyatlandırmayı etkiler. Özel bir tarz, özel bir tema istenirse bu tabii ki hazır temalardan farklı olacağıiçin ücret kısmı da güncellenecektir.

Yine keza web sitenizde kullanacağınız sayfaların her biri ayrı tasarım hizmeti gerektirdiğinden maliyete ek olarak hesaplanabilir. Bu tip değişkenliklerin hepsini ve beklentinizi projeye başlamadan önce belirlemeli ve ihtiyaca göre ilerlemelisiniz.

 

Web Site Tasarımı Ücretsiz Nasıl Yapılır?

Dünyadaki tüm web sitelerinin nerdeyse yüzde 40’ı WordPress kullanıyor. WordPress ile ilgili birçok kullanıcının merak ettiği şey ise ücretli mi ücretsiz mi sorusudur? Yazılım tamamiyle ücretsiz ve size hazır temalarla kolayca tasarım yapmayı vadediyor.

WordPress te web site yapmanın yöntemleri açık kaynak olarak verilmiştir. Yapılması gereken alan adınızın hosting (sunucu) alanı ile ilişkisini kurarak yapılandırmaktır.

Daha sonra daha teknik bilgiler içeren içerik ve yapılandırmaları bilmeniz grekmektedir. Bir web sitesini yayına almak bir çok varyasyon ve beceri, bilgiye sahip olmalısınız.

 

Web Site Örnekleri: WordPress’le Kurulduğuna İnanamayacaksınız!

Pazar payının %60 gibi büyük bir diliminesahip olan WordPress e-ticaret sitesinden kurumsal siteye kadar birçok ücretli/ücretsiz temaya ev sahipliği ediyor.

Dünya üzerinde milyonlarca insan kod bilgisine sahip olmadan bu CMS üzerinden site tasarlayabiliyor.

 

Örneğin bir e-ticaret sitesi mi kuracaksınız hemen WordPress üzerinden hazır temalarla sepet, ekle, ödeme gibi opsiyonları sitenize ekleyebiliyorsunuz.